Dolar Son Derece Güçlü, Dünyayı Düşürüyor

Amerika Birleşik Devletleri dışında yerleşik şirketler, satışlarının güçlü dolarla güçlendiğini gördüler. İngiliz üst düzey ürün üreticisi Burberry Cuma günü yaptığı açıklamada, bu yıl gelirine 200 milyon dolardan fazla katkı sağlayacağını belirtti. Ekonominin yavaşladığı Çin’deki satışlardaki düşüşü dengelemeye yardımcı olan para birimindeki hareketler nedeniyle.

Ancak dünya çapında büyük operasyonları olan ABD işleri yabancı satışları tekrar dolara çevirdiklerinde isabet aldı. Örneğin, hem Microsoft hem de Nike’deki gelirler aslında yakın zamanda kötüleşti. Apple, satışlarının yüzde 60’ndan fazlasını Amerika Birleşik Devletleri dışında üretmektedir; o ve çok sayıda hisse senedi endeksini kontrol eden diğer teknoloji devleri, önümüzdeki haftalarda bir sonraki parasal raporlarını açıkladıklarında doların gücüyle mücadele edecekler.

Ben Laidler, dünya çapında eToro’daki piyasa stratejisti, dolardaki artışın S&P 500 işinin bu yılki kar gelişiminden yüzde 5 veya yaklaşık olarak yüzde 5 eksilteceğini tahmin ediyor. 384 milyar dolar. Bu, S&P 500 işi arasındaki karların 2021 civarında artmasının beklendiği düşünüldüğünde önemli bir etkidir. FactSet’e göre bu yıl yüzde

Sürüklemeyi yansıtan, iş üreten S&P Dow Jones Endeksleri tarafından derlenen endekslere göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki gelirlerinin çoğu, dünya çapında daha fazla doğrudan maruz kalan rakiplerinden çok daha iyi performans gösterdi.

+5

%S&P 2021 hisse senedi verimliliği

ile daha fazla doğrudan maruz kalan iş:

0

— 5

Birleşik


Devletler–15

Başka

milletler

–24
–15

Ocak

Şubat

Mart

Nisan Mayıs

Haziran

Temmuz

Kaynak: Refinitiv Verileri 31, 2021 dikkate alınarak kısım değişikliği , S&P’de 500 ABD Gelir Risk Endeksi ve S&P’de 2021 ABD’de veya yabancı ülkelerde elde edilen ortalamanın üzerinde veya altında gelir elde edilen işleri oluşturan Yabancı Gelir Maruz Kalma Endeksi.

Yurtdışındaki birçok iş dünyası ve federal hükümet dolar olarak alıyor ve para biriminin gücü çok büyük bir sorun. Bu, özellikle daha az sanayileşmiş bölgesel pazarlara bir seçenek olarak dolar cinsinden finansal yükümlülük getiren daha yoksul ülkeler için geçerlidir. Eski bir Hazine sekreteri olan John B. Connally’nin 1970 başlarında en tepedeki muadillerini meşhur bir şekilde bilgilendirdiği gibi, “Dolar bizim para birimimizdir, ancak sizin sorununuz.”

En çok etkilenmesi muhtemel olan, dolar mali yükümlülüğünün bir ülkenin GSYİH’sinin büyük bir bölümünü temsil ettiği ülkelerdir. Finansal kurumlara dolar cinsinden faiz ödemek, Arjantin ve Türkiye gibi hızla azalan para birimlerine sahip ülkeler için özellikle zor hale geldi, özellikle de herhangi bir yeni finansal yükümlülüğün faiz oranı da aynı şekilde artacaktır. Bazen, Sri Lanka için de dahil olmak üzere, aslında nispeten zor oldu.

Yine de dolar, bu yıl aslında her para birimini geçmedi. Rusya’nın Ukrayna’ya girmesinin ardından hızlanan enerji ve gıda fiyatlarındaki artış, önemli bir petrol üreticisi olan Angola gibi ülkelerin para birimleri için aslında bir avantaj oldu; önemli bir gıda ihracatçısı olan Uruguay; ve büyük miktarda enerji ve tarım ürünü sunan Brezilya.

Rus rublesi, muhtemelen dikkate değer bir şekilde, aslında bu yıl dolar karşısında en iyi performans gösteren para birimleri arasında yer aldı. Yüksek petrol ve gaz oranları, Rusya’nın ülke içinde nakit tutmak için uyguladığı sermaye kontrollerine ek olarak, ana döviz kurunu fiilen destekledi. Sıradan Rusların yapabileceği ne kadar küçük ruble-dolar takası büyük olasılıkla daha zayıf bir oranda.


+20

%

Angola
13900416 Rusya

Zayıf

dolar

+20

Temmuz ayına göre bölüm değişikliği 07

Aralık’tan itibaren 31 her ülkenin otoritesinin

para birimine karşı ABD doları.

+20
+

+13900416
Uruguay

+5

Brezilya

0
ARALIK. 31,
2021

TEMMUZ 12,Kaynak: FactSet

dolar durdurulur mu? Birkaç uzman, böyle istisnai bir koşudan sonra bile gücünün hızla azalacağına bahse giriyor. ABD ekonomisi daha sallantılı görünüyor, ancak Avrupa bir enerji kriziyle uğraşırken, Japonya artan faiz oranına direniyor, Çin’in Covid-15 karantina politikaları tedarik zincirlerini zorluyor ve diğer ülkeler yüksek enflasyonun ağırlığı altında sallanıyor, dolara olan ihtiyaç güçlü görünüyor. Ne kadar süreceği belirsiz.

Goldman Sachs’tan Bay Trivedi, “Şimdilik doların ön ayak üzerinde işlem görmesini bekliyoruz” dedi. “Gidecek biraz daha yol olabilir, ancak büyük olasılıkla doların taşınmasının en büyük kısmı bizi geciktirebilir.” doların değerinde bir zirveye neyin yol açabileceğine odaklanan finansçı görüşmelerimiz tarafından, başka bir şey 25 yerine yüzde daha güçlü.”.

Leave a Comment